Izproti sava bērna bailes

3676839016_6cd78e8a36_oDzīvē ne vienmēr viss notiek kā skaistā grāmatā. Katram no mums kādreiz nākas saskarties ar grūtībām, pārdzīvojumiem, nelaimēm, kurām nereti nespējam saskatīt nedz sākumu, nedz galu. Bieži tas dzen mūs izmisumā, mēs izjūtam neciešamas sāpes un bailes, reizēm arī biedējošas dusmas. Psiholoģijā to dēvē par traumu, bet patiesībā tā ir cilvēcīga reakcija uz nepatīkamu, biedējošu, smagu dzīves notikumu.

Ikvienam dzīvē ir savi izaicinājumi un pārbaudījumi un mums katram ir arī savs pacietības mērs un iekšējo resursu trauks. Tomēr gandrīz ikviena traumatiska situācija atstāj pēdas, liek justies apjukušiem, bezspēcīgiem, dusmīgiem un nedrošiem. Tā maina dzīves kvalitāti un traucē virzīties uz priekšu.

Traumatisko pieredzi definē nevis pēc objektīviem notikuma faktiem, bet gan pēc cilvēka subjektīvām emocionālajām reakcijām uz šo notikumu. Bērnībā piedzīvota trauma mēdz izpausties smagāk un ar ilgstošākām sekām. Bērni, kas piedzīvojuši traumu, pasauli redz draudīgu un biedējošu. Ja bērnības traumatiskā pieredze netiek pārstrādāta, bailes un bezspēcība kļūst dominējošas visa mūža garumā un iespējams pat paaugstina risku nokļūt nākamajā traumatiskajā situācijā. Kā traumas simptomi bieži novērojamas: bailes, dusmas, neadekvātas emocionālas reakcijas, šoks, noliegums, garastāvokļa svārstības, kauns, vaina, bezcerība, apjukums, nespēja veidot kontaktu ar apkārtējiem, agresija, sāpes, murgi, tiki, enurēze un citi simptomi.

Atveseļošanās/ dziedināšanas process pēc traumas vienmēr prasa laiku, jo tas saistīts ar sāpīgas pieredzes apzināšanu, drošības sajūtas un uzticēšanās atgūšanu. Bērniem traumatiskās pieredzes pārstrādē/ atveseļošanās procesā jo īpaši svarīgs ir vecāku atbalsts un līdzdalība. Jo tieši mamma un tētis ar savu bezgalīgo pacietību un sapratni spēj atjaunot bērna ticību sev un apkārtējai pasaulei. Tieši mamma un tētis ar savu gudrību un pieredzi var palīdzēt bērnam saredzēt drošu nākotni.

Pieredze un pētījumi rāda, ka traumas pārstrāde speciālista vadībā notiek sekmīgāk un apzinātāk. Nodibinājums „Centrs Dardedze” uzsāk jaunu iniciatīvu – grupa vecākiem un bērniem negatīvas pieredzes mazināšanai „Izproti sava bērna bailes”. 12 grupu nodarbības cikls bērniem, kas piedzīvojuši traumu, un viņu vecākiem. Dalība grupās bezmaksas.

Ja vēlaties piedalīties šajās grupās, lūdzu, rakstiet uz: info@centrsdardedze.lv,  vai zvaniet pa tālr.  6 7600685 vai 29556680. Grupas plānojam uzsākt septembrī.

 Informācija par iespējām grupas apmeklēt Talsos: Ilona Talente mob: 27802729 vai Inguna Kronberga mob: 26155630

Informācija par iespējām grupas apmeklēt Saldus novadā: Gunta Konuševska mob: 29283880

, , , , ,