Vecvecāki: mūsu dzīves skolotāji

Jenna, Flickr.comVecvecāki daudzu bērnu dzīvēs ienes īpašu svētību un dzīvesgudrību. Viņi ar savu nesavtīgo piemēru iemāca, ka kopā pavadītais laiks ir simtkārt vērtīgāks par kopā iztērēto naudu. Viņi palīdz mums ieraudzīt dzīvi savādāku.

Tik daudzi no viņiem atsakās no savām interesēm, darba un sava brīvā laika, lai būtu kopā ar mūsu bērniem ikdienas rutīnā. Un izrādās, ka tieši šajā ikdienišķajā skrējienā bērni visvairāk klausās par dzīvi un iemācās par savas ģimenes un zemes vēsturi.

Vecvecāku unikālā dzīves pieredze, sirdsgudrība un ticība ļauj ikvienam no mums mācīties un novērtēt dzīvi, kuru dzīvojam, mērķus, kurus izvirzām un izvēles, ko izdarām.

Dzīves mācības, ko māca vecvecāki:

1. Pateicību. Izrādās dzīvē nekas nenotiek tāpat vien. Mums jāmācās būt pateicīgiem par ikvienu dzīves mirkli, par katru mācību un par līdzcilvēkiem mums blakus. Dzīve šķiet daudz skaistāka, ja protam novērtēt to, kas mums ir, nevis žēlojamies par to, kā nav.

2. Gudrību un vieglumu dzīvē. Ir tik svarīgi meklēt un prast atrast prieku ikdienišķās lietās, reizēm prast pasmieties pašiem par sevi, mirkli padomājot, atrast vienmēr ceļu dzīvē uz priekšu.

3. Mācīties nekad nav par vēlu. Ikviena prasme dzīvē var būt noderīga un sagādāt prieku. Un princips: ja, kas salūzis- salabot māca apzināties un novērtēt lietu un darba vērtību.

4. Novērtēt veselību. Dzīvē daudz ko var nopirkt par naudu, tikai ne veselību.

5. Svarīgi zināt vēsturi. Vecvecāku dzīves stāsti ir lieliska pieredze, kā mācīties savas zemes vēsturi, saprast savus senčus un nenodot viņu ideālus, zināt viņu pieredzi un dzīves patiesību skatoties nākotnē. Dzimtas stāsti palīdz saprast ģimenes vēsturi un reizēm pat palīdz risināt konfliktus un pārvarēt neizskaidrojamas grūtības.

6. Mīlēt un cienīt līdzcilvēkus. Pazīt savas dzīves līdzgājējus un cienīt viņu darbu ir ikviena cilvēka goda lieta. Vecvecāki māca just un runāt no sirds.

7. Prast klausīties. Tā ir svarīga ne tikai attiecībās ar bērniem, bet ar ikvienu līdzcilvēku. Tas ir apbrīnojami, ka vecvecākiem piemīt spēja pacietīgi klausīties ne tikai ar ausīm, bet sadzirdēt arī ar sirdi. Klausoties vecvecāku dzīvesstastus, bērni iemācās, kā klausīties un saprast otru.

8. Būt kopā. Nekad nenovērtēt ģimeni par zemu. Tuvinieku atbalsts daudzās dzīves situācijās var būt vitāli nozīmīgs. Tieši ģimene palīdz pārvarēt neskaitāmas dzīves grūtības. Būt kopā, saprast vienam otru ģimenē ir svarīgs dzīves uzdevums, kas jāiemācās ikvienam, jo citādi daudzām lietām un notikumiem zūd jēga. Daudziem no mums kā burvīgi bērnības mirkļi atmiņās ir ģimenes albūmu pārlapošana kopā ar vecvecākiem- tā arī ir savas dzimtas stāstu iepazīšana un kopā būšana ar senčiem.

 

Vecvecākiem piemīt īpaša dzīves gudrība un vēlme tajā dalīties. Kaut mums pietiktu laika mācīties no viņiem.

, ,