Bērnu drošība attiecībās ar svešiniekiem

14-mKo Jūsu bērni zina par svešiniekiem? Izlasiet šos drošības ieteikumus kopā ar saviem bērniem. Šie ieteikumi var novērst iespēju Jūsu bērnam kļūt par nozieguma upuri. Ir svarīgi pieminēt piemērus, lai pārliecinātos, ka bērni Jūs saprot. Izspēlējiet lomu izspēli, kad esiet kopā ar bērniem savās mājās, apkaimē un Jūsu bērna skolā. Uzdodiet tādus jautājumus kā „Ko tu darīsi, ja…” un izvadiet bērnu cauri visai notikumu gaitai. Gādājiet, lai Jūsu bērni saprot, ka Jums ir svarīga viņu drošība, un izmantojiet tālāk minētos piemērus, lai veicinātu diskusiju par šo tēmu.

KAS IR SVEŠINIEKS?

Svešinieks ir persona, ko Jūsu bērns nepazīst. Bērni bieži vien iedomājas “biedējoša briesmoņa” tēlu, kad vecāki piemin vārdu ”svešinieks”. Paskaidrojiet bērniem, ka svešinieks var izskatīties, izturēties jauki un būt labi ģērbts vai pat nēsāt uniformu.

Bērns var nokļūt situācijā, kad ir vajadzīga sazināšanās ar svešinieku, un tas var būt mulsinoši.  Piemēram, ja bērns apmaldās pārtikas veikalā, viņam ir nekavējoties jādodas uz kasi vai informācijas biroju , lai gan tas nozīmē runāšanos ar svešinieku. Iemāciet bērnam neklaiņot apkārt, Jūs meklējot. Bērnam ir jālūdz palīdzība kādam cilvēkam, kas strādā veikalā.

IEMĀCIET  BĒRNAM IEVĒROT  ŠOS NOTEIKUMUS PAR SVEŠINIEKIEM

 • No svešiniekiem, kas lūdz palīdzību bērniem, ir jāturas pa gabalu. Svešinieki nekādā gadījumā nedrīkst lūgt bērniem parādīt ceļu vai lūgt palīdzēt darīt ko tādu, ko viņi var paveikt paši, piemēram, atrast pazudušu kucēnu vai kaķēnu. Ja svešinieks lūdz parādīt ceļu, turies no viņa pa gabalu. Svešinieki nedrīkst lūgt palīdzību bērniem.
 • Nekad nepieņem no svešiniekiem tādas lietas kā saldumus, saldējumu vai naudu.
 • Nekad nekāp svešinieka mašīnā, pat ja viņš saka, ka aizvedīs Tevi pie mammas, vai lieto kādu citu aizbildinājumu.
 • Nekad svešiniekam nesaki savu vārdu vai adresi.
 • Ja ar tevi mēģina runāt svešinieks mašīnā, pagriezies un skrien pretējā virzienā.
 • Ja svešinieks mēģina Tev sekot vai mēģina Tevi sagrābt, MŪC PROM, KLIEDZ un PASTĀSTI par to saviem vecākiem vai pieaugušajam, kuram uzticies. Bīstams svešinieks nevēlēsies nokļūt uzmanības centrā.
 • Sazinies ar vecākiem vai pieaugušo, kam uzticies, arī tad, ja Tevi kaut kur piedāvā aizvest pazīstams cilvēks.

DROŠĪBA MĀJĀS

Pastāsti savam bērnam, kā droši rīkoties, kad pie durvīm kāds zvana.

 • Nekad neatver durvis svešiniekiem. Ja svešinieks zvana vai pieklauvē pie durvīm, liec bērnam paskatīties pa durvju actiņu vai vai pajautāt “Kas tur ir?”.  Ja šis cilvēks meklē Jūs, bērnam ir apmeklētājam jālūdz uzgaidīt un jāatstāj durvis aizslēgtas, līdz Jūs esat pieejams.  Ja Jūs neesat mājās, bērnam ir jāsaka, ka Jūs esat aizņemts, un jālūdz apmeklētājam atnākt vēlāk. Bērns var Jums nodot ziņojumu, bet viņš vai viņa NEKĀDĀ GADĪJUMĀ nedrīkst atvērt durvis.
 • Ja apmeklētājs neiet prom un Jūsu bērnam ir bail, lieciet bērnam piezvanīt uz 112.
 • Bērns nekad nedrīkst atstāt pagalmu vai spēļlaukumu, ja nav saņēmis atļauju no vecāka vai atbildīgā pieaugušā.

KĀ ATBILDĒT UZ TELEFONA ZVANU

 • Atbildot uz telefona zvanu, bērns nedrīkst dot nekādu informāciju arī, ja zvanītājs jautā: ”Ar ko es runāju?” vai arī jautā, kam viņš ir piezvanījis. Ja bērns mājās ir viens.  Lieciet bērnam pateikt zvanītājam, ka šī persona nevar pienākt pie telefona un, ka bērns pierakstīs ziņojumu.
 • Ja Jūsu bērns jūtas neērti vai nobīstas no kaut kā, ko saka zvanītājs, lieciet bērnam nolikt klausuli un Jums nekavējoties paziņot par šādu telefona zvanu vai zvaniem.
 • Jau Jums ir automātiskais atbildētājs, lieciet tam atbildēt uz zvaniem, kad bērns mājās ir viens.

UZVEDĪBA UZ IELAS

Pastāstiet savam bērnam, kā droši aizkļūt līdz skolai un atgriezties mājās. Kopā ar mammu un tēti vai abiem izstaigā savu maršrutu uz skolu, lai pārliecinātos, ka tas ir pilnīgi drošs.

 • Vienmēr dodies kopā ar draugu vai draudzeni — kopā ir drošāk.  Svešinieki parasti uzbrūk bērniem, kas ir vieni paši.
 • Ja Tev šķiet, ka Tev seko vai draud briesmas, ieej tuvākajā veikalā, savā mājā vai dodies atpakaļ uz skolu. Pastāsti pieaugušajam par to, kas notika.
 • Vienmēr izmanto vienu un to pašu drošo maršrutu uz skolu un atpakaļ.  Nemēģini saīsināt ceļu un nekad nestopē mašīnas.

KO DARĪT ĀRKĀRTAS GADĪJUMĀ

Paskaidrojiet bērnam, ka gadījumā, ja kāds ir savainots vai ļoti slims, ir noticis nelaimes gadījums vai ugunsgrēks, nekavējoties ir jāzvana uz numuru 112,. lai saņemtu palīdzību.

 

Resurss: Džimbas drošības programma  (www.dzimba.lv)

 

, , ,